Nie przeszkadzać

Opublikowane przez Piotr Natural w dniu

Czy znasz taką magiczną funkcję w swoim telefonie, która nosi nazwę „Nie przeszkadzać” (ang. Do not disturb)? Czy korzystasz z niej czasem? Jeżeli nie, postaram się przekonać Cię, że warto:)

Funkcja „Nie przeszkadzać” dostępna jest dla systemów iOS i Android. Jej zadanie jest bardzo proste – ustawiamy telefon w tryb, w którym nie chcemy, aby nam przeszkadzano. Jeden z najdziwniejszych zwyczajów, które obserwuję na co dzień, to niewyciszanie telefonów na spotkaniach, w kawiarniach, kinach, muzeach… Ci, którzy pamiętają o wyciszeniu telefonu zwykle kładą go przed sobą spoglądając na niego za każdym razem, gdy zawibruje, czy zaświeci. Częściowo jest to zapewne spowodowane zjawiskiem FOMO (Fear of Missing Out), a częściowo brakiem refleksji na ten temat. Telefony odciągają naszą uwagę średnio co kilka/kilkanaście minut. Każda nasza reakcja na przychodzącą notyfikację odciąga nas od tego, co robimy, przez co ćwiczymy nawyk ciągłego rozpraszania. Uwaga i skupienie są cennymi umiejętnościami, które trzeba ćwiczyć, aby wprawnie się nimi posługiwać. Dlatego warto przemyśleć sobie, kiedy dla dobra swojego mózgu możemy pozwolić sobie, aby telefon nam nie przeszkadzał.

Różnica pomiędzy trybem „Nie przeszkadzać”, a trybem samolotowym, czy całkowitym wyłączeniem telefonu jest taka, że telefon nadal może być podłączony do wszystkich sieci. Nie jest to jednak zwykłe wyciszenie dźwięków, tak jak w bocznym przełączniku w iPhone. W trybie „Nie przeszkadzać” chodzi przede wszystkim o to, że telefon nie wibruje i nie świeci się, gdy przychodzą do nas notyfikacje. Możemy w każdej chwili sami sięgnąć po niego i przejrzeć wszystkie powiadomienia.

No dobra, ale co w sytuacji, gdyby ktoś chciał do nas zadzwonić? Tutaj możemy zdecydować sami. Domyślnie wszystkie połączenia są odblokowane, więc jeśli ktoś do nas zadzwoni, połączenie zadziała standardowo i uruchomi się dzwonek lub wibracja. Możemy również ograniczyć połączenia przychodzące tylko do wybranej grupy osób lub wyłączyć wszystkie. Świetną funkcją jest opcja powiadomienia o połączeniu od numeru, który dzwoni drugi raz w ciągu kilku minut.

Tryb “Nie przeszkadzać” można włączać ręcznie lub automatycznie w ustalonych godzinach. Na początek  polecam automatyczne ustawienie go sobie na noc po to, aby telefon Cię nie budził. Zastanów się kiedy jeszcze warto go używać. Które chwile są warte poświęcenia im Twojej całkowitej, jakże cennej uwagi?

Jak ustawić funkcję „Nie przeszkadzać”:

w iOS https://support.apple.com/pl-pl/HT204321

w Android (po angielsku) https://www.digitaltrends.com/mobile/do-not-disturb-mode-in-android/