Usunięte

Opublikowane przez Piotr Natural w dniu

„Wyobraź sobie świat tak głęboko połączony, że przyjaciel po drugiej stronie planety wydaje się tak bliski, jak przyjaciel na drugim końcu kanapy.”

Amerykański fotograf Erik Pickersgill wyjechał 2 tygodnie po swoim ślubie na rezydencję artystyczną do Nowego Jorku. Mimo, że był to dla niego wymarzony czas do pracy, to odczuwał ogromną tęsknotę za domem. Pewnego dnia, pracując w kawiarni, był świadkiem sceny, która zapadła mu głęboko w pamięć. Przy stole obok siedziała rodzina – ojciec, matka i dwie córki. Wszyscy wpatrzeni w swoje telefony, poza matką, która patrzyła przez okno, wyglądając na smutną i samotną, mimo bycia otoczoną najbliższymi jej osobami. Erik poczuł z nią empatyczną więź. Sam przeżywał mocno izolację od swojej żony, która była jednak wiele kilometrów od niego. Ojciec co jakiś czas czytał lub pokazywał matce ciekawostki z internetu, ale skupiony był cały czas na urządzeniu. Po jakimś czasie matka wyjęła swój telefon i dołączyła do reszty.

Jakiś czas później Erik wrócił do domu. Pewnego wieczoru leżał w łóżku przytulony z żoną plecami i obydwoje przeglądali coś w telefonach. Gdy już przysypiał telefon wypadł mu z dłoni uderzając głośno o podłogę. Gwałtownie wybudzony zobaczył swoją pustą dłoń w geście trzymania urządzenia. W tym momencie narodziła się inspiracja.

Przez kilka miesięcy Erik jeździł po okolicznych miastach fotografując rodzinę, przyjaciół i obcych ludzi zastygłych w geście trzymania telefonu. Po opublikowaniu prac ich popularność przerosła jego oczekiwania. Dziesiątki tysięcy ludzi dostrzegło w nich lustrzane odbicie siebie.

Dlaczego Erik usunął ze zdjęć urządzenia? Według mnie dlatego, że to człowiek i specyficzny język ciała są tematem prac, a nie technologia.  W swoim wystąpieniu na TED Erik opowiada, że powodem jest metaforyczne wrastanie urządzeń w nas samych tak, że stają się naszą nierozerwalną częścią. Co ciekawe, wiele osób podczas oglądania jego zdjęć nie zauważa nawet, że urządzeń tam nie ma.

Najważniejsze jest jednak to, czy w zdjęciach Erika widzimy odbicie nas samych, naszych członków rodziny, czy znajomych. Erik na pewno dostrzegł w nich siebie i swoją żonę. Dostrzegli, że język ciała i zachowania kształtowane przez technologię izolują ich od siebie nawzajem. Postanowili umieścić swój związek i relację na najważniejszym miejscu. Stworzyli strefy w domu w których nie wolno korzystać z telefonu, zaczynając od sypialni. Wychodząc do restauracji zostawiają telefony w samochodzie. Oglądając razem film w domu wynoszą telefony do drugiego pokoju. Te małe wspólne momenty, które dzięki temu zyskali, pomogły im zbudować głębszą relację.

„Jeżeli nie potrafimy nawiązać głębokiej relacji z przyjacielem po drugiej stronie kanapy, to nie będziemy potrafili nawiązać takiej relacji z przyjacielem po drugiej stronie planety.”

Na koniec prosty przepis na Removed selfie:

  1. Wyjmij telefon i weź go do ręki
  2. Przełóż telefon do drugiej ręki jednocześnie zatrzymując tamtą rękę w pozycji, w której trzymała telefon
  3. Wyciągnij rękę z telefonem z włączonym aparatem, aby zrobić selfie
  4. Zrób zdjęcie patrząc się w swoją pustą rękę tak, jakby był tam telefon
  5. Ustaw zdjęcie jako tło swojego telefonu – pamiętaj, że tak wyglądasz gdy korzystasz ze smartfona;)

Więcej o projekcie na stronie: http://www.removed.social


Dodaj komentarz